O czym będę pisać?

Będę zapisywać w miarę na bieżąco swoje sny, które postaram się pamietać zaraz po przebudzeniu. Jest to forma dziennika snów, który ma pomóc w ich interpretacji. Będę także starała się pisać o sobie i swoich wizjach, które mam kiedy spojrzę na czyjąś fotografię.

27 września 2011

Fenomen radia numerycznego...


Przesłuchałam dzisiaj ciekawą archiwalną audycję w Radio bez Cenzury (link: http://radiobc.pl/archiwum/). W audycji tej poruszany był temat tzw. radia numerycznego, które na odpowiednich częstotliwościach (fale krótkie) nadaje ciąg cyfr, słów, melodii, dźwięków w jakimś celu. Przeważnie są to głosy kobiece, choć zdarzają się również głosy męskie, a nawet dziecięce. Oficjalnie takie słuchanie tych radiostacji, jest nie legalne. Takie stacje numeryczne były też na terenie Polski, w audycji były podawane przykłady takich "audycji" czy "nadawania" z różnych stron świata, także i z Polski.

Co to są radia numeryczne?

"Radiostacje numeryczne (także: stacje numeryczne, radiostacje liczbowe, radiostacje nadające liczby) – radiostacje krótkofalowe o nieustalonym statusie i własności. Zwykle nadają zestaw liczb, słów albo liter, lub wyrazów alfabetu fonetycznego czytanych przez lektora lub syntezator mowy. Nie nadają na falach zarejestrowanych w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym; ich działalność ma z punktu prawnego charakter piracki.
Radiostacje te wykorzystuje się najpewniej w charakterze jednostronnego kanału łączności ze szpiegami pracującymi na odległych zakonspirowanych placówkach. Jednakże żaden z rządów państw, na terenie których pracują te radiostacje, nie potwierdził do tej pory oficjalnie tego faktu. W jednym przypadku szpiegowska działalność radiostacji nadającej liczby była przedmiotem sprawy sądowej w Stanach Zjednoczonych.
Część z radiostacji numerycznych pojawia się nagle i równie gwałtownie milknie, ale niektóre mają regularną "ramówkę". Ich działalność nasiliła się nieznacznie na początku lat 90. XX wieku. "

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radiostacje_numeryczne
Ten temat bardzo mnie zainteresował i poruszył, bowiem jako mała dziewczynka mieszkając z dziadkami często wieczorem puszczaliśmy sobie radio, dziadek kręcił w starym odbiorniku pokrętłem i wyłapywał takie rzeczy, ale pamiętam, ze jego to wtedy nie interesowało. Słuchając tych przykładów podanych we wspomnianej przeze mnie powyżej audycji, przypomniało mi się właśnie kilka, które słyszałam. Często wyjeżdżałam na mazury z rodzicami i dziadkami. W domku kempingowym i na żaglówce mieliśmy zwykle kieszonkowe radyjko na baterie i pamiętam, ze często na bardzo niskich częstotliwościach (chodzi o te na początku radiowej skali) , potrafiło wyłapać powtarzający się dźwięk, coś a la alfabet Morse'a - wiecie takie bip biiip bip bip itd. Tata wtedy stwierdzał, ze to radionamiernik czy latarnia morska. Pamiętam, ze wtedy mnie to strasznie interesowało, po co jest itd itp. Nawet w domu miałam potem "Podręcznik radioamatora". :)
Spotkaliście się z takimi przykładami w swoim życiu? Podobno nadal takie stacje można odbierać na starych odbiornikach.Jak myślicie po co ktoś nadaje takie cyfry albo słowa? Polecam zapoznać się z ta audycją archiwalną - bardzo ciekawa, długa jest, ale warto się poświęcić...